Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У касаційних судів склалася протилежна позиція щодо повідомлення учасників справи про засідання, в якому розглядається заява про ухвалення додаткового рішення. Питання передано на розгляд ВП ВС.
Так, Касаційний цивільний суд в ухвалі від 8.06.2022 у справі № 345/1537/21 висловив думку про необхідність відступу від позицій, що викладені у постановах Касаційного господарського суду з цього приводу.
У цій ухвалі зазначено, що практика КЦС щодо застосування частини четвертої статті 270 Цивільного процесуального кодексу України є усталеною та послідовною. Вона зводиться до необов’язковості повідомлення учасників справи при вирішенні питання про ухвалення додаткового рішення.
Вказівка у частині третій статті 270 ЦПК України про те, що «додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення», на думку КЦС, стосується саме порядку ухвалення рішення, передбаченого статтями 264 (питання, які вирішує суд під час ухвалення рішення); 265 (зміст рішення суду), 268 (проголошення судового рішення) ЦПК України, і не регулює питання повідомлення судом учасників справи.
Натомість у КГС ВС правильним вважають інший підхід. Так, якщо постанова у справі прийнята в засіданні з повідомленням учасників справи, то, з огляду на імперативні приписи частини третьої статті 244 Господарського процесуального кодексу України, додаткова постанова має бути прийнята у такому ж порядку – в засіданні з повідомленням учасників справи.
В ухвалі у справі № 345/1537/21 КЦС наголосив, що вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права, викладеного у низці постанов Касаційного господарського суду. Й, відповідно, вказати, що «виклик (повідомлення) учасників справи в судове засідання, в якому розглядається заява про ухвалення додаткового рішення, не є обов’язковим, а їхня неявка незалежно від їх повідомлення не перешкоджає розгляду відповідної заяви».
З метою подолання невизначеності у цьому питанні, КЦС ухвалив передати справу № 345/1537/21 на розгляд Великої палати ВС.